MUDr. František Bohdan (1863 - 1927)
Do historie kulturního a spolkového života Ivanovic se zapsal nesmazatelným způsobem MUDr. František Bohdan. Nebyl ivanovickým rodákem. Narodil se 11. června 1863 ve Mšeně u Mělníka. Studoval na německém nižším gymnáziu v České Lípě, na vyšším českém gymnáziu v Mladé Boleslavi a na české univerzitě v Praze. Tam také působil ve Všeobecné nemocnici jako sekundární lékař. V září roku 1889 ve svých 28 letech se usadil u nás v Ivanovicích.
Ve spolkovém životě pracoval již jako medik v Praze ve výboru krajanských spolků "Říp", "Jizeran", "Slavie", především v "Severočeské jednotě". Roku 1888 byl spoluzakladatelem "Klubu českých turistů" jako velký milovník a nadšený obdivovatel přírody. V roce 1896 po způsobu sokolských žup v Čechách byly i na Moravě zakládány župy lékařské, mezi nimi župa Hanácká, v níž byl dr. Bohdan celou řadu let vzorným předsedou. V roce 1893 byla také zřízena Moravská lékařská komora a do ní byl poprvé roku 1899 zvolen dr. Bohdan. V roce 1906 se stal dokonce náměstkem předsedy české sekce (komora byla rozdělena na sekci českou a německou). 24. května roku 1909 se konala ustavující schůze České lékařské komory v Brně s dr. Bohdanem jako členem předsednictva.
Krátce po příchodu do Ivanovic se doslova vrhl do spolkového života obce. Roku 1892 založil Místní odbor Národní Jednoty, v témž roce desátého výročí "Veleslavína" byl zvolen jeho předsedou. Z jeho podnětu vznikl roku 1896 odbor Ústřední matice školské a téhož roku se přičinil o založení Pokračovací školy živnostenské v Ivanovicích a stal se na ní prvním učitelem zdravovědy. Za svůj vznik vděčí dr. Bohdanovi Tělocvičná jednota Sokol, kterou se pokusil založit již v roce 1898. Uspěl až v roce 1900 a nejprve jako člen výboru, pak v letech 1914 až 1919 jako starosta v Sokole neúnavně pracoval. V roce 1903 byl v Ivanovicích založen rybářský spolek. I tady nechyběl dr. Bohdan a byl zvolen místopředsedou.
Mezi zakládajícími členy samostatného spolku Československého červeného kříže v červenci roku 1921 nemůže pochopitelně chybět ani jméno dr. Bohdana, jehož manželka Pavla Bohdanová byla na zakládající valné hromadě zvolena předsedkyní. K dokreslení Bohdanovy osobnosti by patřilo ještě doplnit jeho předsednictví v "Pokrokovém sdružení" v Ivanovicích, založeném v březnu roku 1908 a vyjmenovat desítky jeho přednášek nejen z lékařského oboru, ale na rozmanitá témata při nejrůznějších příležitostech, svědčících o širokém spektru jeho zájmů a činnosti, aniž by tím opomíjel svou lékařskou profesi. Například pro funkční období 1925 - 1927 byl jmenován prezidentem Zemské politické správy, členem Zemské zdravotní rady moravské.
Bohdanovým vskutku milovaným koníčkem bylo včelaření. Protože bydlel v Ivanovicích na náměstí v domě p. Hrubana (nyní Sochora č. p. 32), kde pro včelaření nikdy nebyly podmínky, skoupil už na konci minulého století drobné kousky polí "Na Piregách" od různých majitelů a založil ovocný sad, horní cíp vysázel lesními stromy a zbytek oséval medonosnými a léčivými rostlinami (nejspodnější část, známá jako Bohdanova louka). Uprostřed sadu si postavil zděný včelín, který téměř denně pěšky navštěvoval. Byla to zároveň jeho rekreační turistika - zdravotní procházka stromy lemovaným úvozem, v padesátých letech zrušeným a zasypaným obecním smetím. Nad včelínem stávala těžká kamenná lavice, na níž dr. Bohdan rád odpočíval, a po jeho smrti, před včelínem na kamenném podstavci, stávala jeho kamenná busta.
Ivanovický obvodní lékař MUDr. František Bohdan zemřel 7. října 1927. Urna s jeho popelem byla uložena podle jeho posledního přání ve včelíně na Piregách k jeho milovaným včeličkám. Zásluhou neznámých vandalů zbyly dnes z pomníku i ze včelína pouze zbytky rozvalin.
Památka na tohoto šlechetného, mravenčí pílí obdařeného lékaře - lidumila, trvale zapsaného do historie města, jehož občanům až do konce života neúnavně sloužil, nesmí být ani příštími generacemi zapomenuta. Do jeho pomníku byla vytesána pouze čtyři výstižná slova: lékař - člověk - křesťan - vlastenec.
Čerpáno z kroniky pana Emila Paláska "IVANOVICE NA HANÉ - Z historie k současnosti" vydané MĚSTEM IVANOVICE NA HANÉ 1998.