Richard Kleiber

Richard Kleiber (1891 - 1941)

Narodil se v Ivanovicích 27. března 1891 jako syn Richarda Kleibera, soustružníka dřeva. Jeho rodiče si postavili domek na "Medlovsku", v blízkosti Funtíčkovy pily. Pro její neustálý hluk dům prodali a přestěhovali se do Havlíčkovy ulice.

Malý Richard navštěvoval v letech 1897 až 1905 obecnou a měšťanskou školu v Ivanovicích. Učitelský ústav v Polské (Slezské) Ostravě ukončil s vyznamenáním roku 1909. Do roku 1913 učil na obecné škole v Kojetíně, další rok v Měrovicích.

25. srpna 1914 narukoval do rakouské armády a 3. dubna 1915 upadl na ruské frontě do zajetí. 1. října 1916 vstoupil v Rusku do čsl. legií a po návratu do vlasti sloužil v čsl. armádě do 5. 7. 1920, kdy byl přeložen do zálohy v hodnosti štábního kapitána.

Od září 1920 nastoupil jako odborný učitel v Přerově na měšťanské škole Karoliny Světlé, pak Slaměníkově. V roce 1922 složil zkoušky na odborného učitele pro češtinu, dějepis, zeměpis a absolvoval kurz pro osvětové pracovníky v Praze. V roce 1935 se stal nejprve zastupujícím, od 1. května 1936 do 30. září 1939 definitivním ředitelem Slaměníkovy měšťanské školy. Současně od roku 1926 učil na pokračovací škole v Přerově jako externí učitel. 1. října 1939 odešel předčasně do důchodu a 2. dubna 1941 v přerovské nemocnici zemřel. Jeho manželka Štěpánka, povoláním literní učitelka zemřela 28. 7. 1968.

Kleibrova mimoškolská činnost byla vskutku obdivuhodná. Zastával funkci předsedy sociálně-demokratické strany v Přerově, československé obce legionářské a předsedy výstavního výboru Středomoravské hospodářské výstavy v Přerově od 20. června až 16. srpna 1936, konané pod patronátem prezidenta Dr. Edvarda Beneše.

Jako člen zastupitelstva obce převzal 2. března 1931 starostenství města po zemřelém předchůdci a ve dvou následujících volebních obdobích byl zvolen starostou města Přerova. Ze zdravotních důvodů se bohužel v roce 1939 funkce starosty vzdal.

Richard Kleiber byl dále členem: Ústředí moravských obcí, města a okresů (až do roku 1940), správní rady Středomoravských elektráren (SME), správní rady Legiozáložny, Okrašlovacího spolku Přerov, obchodního gremia, Městské školní rady, Čs. autoklubu pro Moravu a Slezsko, Československého červeného kříže (ČsČK), Dělnické tělocvičné jednoty (DTJ). Snad ani tento výčet není úplný, zvlášť pokud jde o organizace školské.

Během svého krátkého života obdržel Richard Kleiber řadu čestných uznání: za rozsah a úspěch Středomoravské výstavy od prezidenta republiky Dr. E. Beneše, za svědomitou a záslužnou práci v oboru školství od Zemské školní rady v Brně a okresního inspektora a od jiných organizací. Kromě různých medailí dostal i řadu vojenských vyznamenání.

Za dobu svého starostování se zasloužil o vybudování mostu "Legií" a lávky přes řeku Bečvu, vybudování dvou nových škol, o přeložení obchodní akademie do Přerova, o zvelebení městského parku "Michalov", městského muzea, náměstí Svobody, položil základní kámen při stavbě přerovské sokolovny a jiné. Usiloval o zvětšení vojenské posádky ve městě a o rozvoj přerovského železničního uzlu.

Čerpáno z kroniky pana Emila Paláska "IVANOVICE NA HANÉ - Z historie k současnosti" vydané MĚSTEM IVANOVICE NA HANÉ, 1998.