Josef Pokorný

chemik, kolorista

narodil se v Ivanovicích 12. února 1864. Studoval na německé reálce v Prostějově, pak chemii na české technice v Praze a složil první státní zkoušku s vyznamenáním, pak různé prospěchové zkoušky pro druhou státnici s prospěchem výborným. Vynikal již jako posluchač chemie na české technice.

Pak studoval na Ecole de Mulhouse v Alsasku a byl roku 1888 - 1889 asistentem slavného profesora Dra. Emilia Noeltinga v jeho soukromé laboratoři a pracoval pod jeho dohledem v synthesách organických barviv pro největší tehdejší továrnu francouzskou na umělá barviva firmy Poirier D´Alsace v Paříži - St. Denis.

V letech 1889 - 1891 pracoval samostatně v synthesách organických barviv v továrně firmy Alfred Fischesser v Lutterbachu v Alsasku a získal takové odborné znalosti, že byl vyhledáván v průmyslu tiskařském (tisku látek).

Roku 1892 - 1894 pracoval v tiskárně v Neunkirchenu (Dol. Rakousích), a třeba byl mladým chemikem, upoutal na sebe pozornost zajímavými publikacemi.

Roku 1895 - 1896 vypracovav několik nových genrů vyšinul se na ředitele koloristy v tiskárně firmy M. A. Pavlov v Šuji, Vladimírská gubernie v Rusku.

Od roku 1896 zastával místo ředitele-koloristy ve velkých závodech, tak u světoznámé firmy Schlieper-Baum v Elberfeldu, potom v Hoře Kutné a ve Dvoře Králové. Později zařídil si vlastní továrnu v Kostelci nad Orlicí a pak v Pešti.

Po světové válce odjel do Spojených Států severoamerických, kdež u firmy Arnold Print Works v North Adms-Mass (stát Massachutsetts) zavedl levný a praktický tisk polovlny.

Josefu Pokornému náleží prvenství v tisku na polovlně, kterou dovedl tak připravit, aby přijala libovolná umělá barviva organická, a to tiskem přímým, nebo pestře leptaným.

Stálá záliba pro výrobu barviv vedla Pokorného do největší světové továrny na umělá organická barviva National Aniline and Chemical Company New York a Buffalo, kdež podařilo se mu vynalézti jednoduché metody barvení různých látek. Popis těchto objevů technicky důležitých pro všechny spotřebitele barev uveřejnil v anglickém časopise The Journal of the Society of Dyers and Colaurits.

Tato Nouvelle fabrication de la chaine coton byla veřejně uznána sdružením Comité de Chimie de la Société Industrielle de Mulhouse, tudíž nejpovolanějšími odborníky barvířského a tiskařského průmyslu.

Jeho práce uveřejněny byly v časopise Bulletin de la Société Industrielle de Mulhouse již v roce 1891. Popisuje tu svůj objev, první technicky proveditelnou modř přímo na bavlněné látce vyvozenou pomocí dianisidinu a jím do tiskařské prakse zavedené kyseliny Beta-oxynaphtové bt. 216, kdy kyselina ta pojmenována byla v praksi tiskařské kyselinou Pokorného. Modří tou do roku 1912 tisknuto bylo v Rusku velké množství.

Josef Pokorný psával odborné články také do českých časopisův: do Živy, do Chemických listů, do Tekstilního obzoru a j. Ačkoliv Pokorný pobýval více v cizině než ve vlasti, přece vždy zajímal se o pokrok barvířského odvětví chemie ve vlasti. Četné svoje preparáty a vzorky tisku daroval české technice v Praze a před odjezdem do Ameriky věnoval svou odbornou knihovnu české technice brněnské. Roku 1923 nabízené mu místo profesorské na české technice v Praze nepřijal.

Josef Pokorný zemřel 25. prosince 1927 po několikaměsíční trapné nemoci jako oběť svého povolání. Tělo jeho bylo zpopelněno v Yersey City - New York.

Jan Krejčíř.

Čerpáno z kroniky pana Františka Hladkého "PAMĚTI MĚSTA IVANOVIC NA HANÉ" vydané NAKLADATELSTVÍM GARN 2018.

Josef Pokorný (1864 - 1927)

Ivanovický rodák Josef Pokorný, mladší bratr poslance J. V. Pokorného, se narodil 12. února 1864. Studoval na německé reálce v Prostějově, pak s výborným prospěchem chemii na české technice v Praze. Studoval také na École de Chimie de Mulhouse v Alsasku. V letech 1888 - 1889 byl asistentem proslulého profesora Dr. Emilia Noeltinga. V jeho soukromé laboratoři pracoval v oboru syntézy organických barviv pro tehdejší největší francouzskou továrnu na umělá barviva firmy Poitier d'Alsase v Paříži - St. Denis.

Výborné odborné znalosti získal při práci v továrně firmy Alfred Fischesser v Lutterbachu v Alsasku. Od roku 1892 pracoval v tiskárně v Neunkirchenu v Dolních Rakousích a své poznatky publikoval. V letech 1895 - 1896 se stal ředitelem v tiskárně firmy M. A. Pavlov v Šuji (ruská Vladimírská gubernie). Od roku 1896 zastával místo ředitele - koloristy ve velkých závodech světoznámé firmy Schlieper - Baum v německém Elberfeldu, pak v Kutné Hoře a ve Dvoře Králové. Později si založil vlastní továrnu v Kostelci nad Orlicí a nakonec v Pešti.

Po první světové válce odjel do USA, kde u firmy Arnold Print Morks ve státě Massachusetts uplatnil prvenství své metody tisku na polovlně. Stálá záliba ve výrobě barviv zavedla Pokorného do největší světové továrny na umělá organická barviva National Aniline and Chemical Company New York a Buffalo. Metody barvení různých látek, které zde objevil, popsal v anglickém časopise The Journal of the Society of Dyers and Colaurits. Toto nové barvení tzv. řetízkové bavlny bylo všeobecně uznáváno nejpovolanějšími odborníky barvířského a tiskařského průmyslu.

Pokorného objev, první technicky proveditelnou modř přímo na bavlněné látce pomocí diadisidinu a jím zavedené kyseliny beta-oxy-naftové, uveřejnil již v roce 1891 v časopise Société Industrielle de Mulhouse. Tato kyselina byla v tiskařské praxi dokonce známa jako kyselina Pokorného. Tisk touto modří byl až do roku 1912 velmi rozšířen v Rusku.

Josef Pokorný psal odborné články také do českých časopisů jako "Živa", "Chemické listy", "Textilní obzor" a jiné. Ačkoliv většinu života prožil v cizině, zajímal se živě o pokrok barvířského umění u nás a četné svoje preparáty a vzorky tisku daroval české technice brněnské. V roce 1923 mu bylo nabídnuto místo profesora na české technice v Praze, ale Pokorný je nepřijal.

Zemřel 25. prosince 1927 jako oběť svého povolání po několikaměsíční těžké nemoci v Jersej City - New York.