Jaroslav Frank Navrátil

Jaroslav Navrátil se narodil 10. února 1923 jako prvorozený syn manželů Františka Navrátila a Anny, rozené Knetigové. Rodiče měli v Husově ulici č. p. 49 sklenářství i obchod sklem a porcelánem. Jaroslav vystudoval vyškovské reálné gymnázium a v roce 1942 složil maturitu. Ještě v témže roce jako svobodný byl nasazen na nucené práce v nacistickém Německu a internován. V březnu uprchl z tábora a po přechodu frontové linie dělal až do července 1945 tlumočníka u americké armády generála Pattona v Německu. Po osvobození od listopadu 1945 začal studovat na Vysoké škole technické v Praze, žel pouze do února 1948. Po únorovém politickém převratu byl zatčen, ale brzy se mu podařilo uprchnout za hranice do Německa. Ve vojenské zóně americké armády v Bavorsku nalezl útočiště jako politický uprchlík.

V té době jedině Nizozemsko umožňovalo studentům - emigrantům dokončit své vzdělání. Toho Jaroslav Navrátil využil a od září 1948 získal trvale politický azyl v Holandsku. A ještě tentýž rok se stal studentem Technological University Delft v Holandsku a v roce 1954 získal titul a diplom Ingenieur Aeronautics. Jako letecký inženýr byl pak zaměstnán až do roku 1960 v leteckém průmyslu u firmy Nacional Laboratorium for Aeronautics v Amsterodamu a u firmy Fokker Amsterodam - Schiphol v Holandsku. Od roku 1960 do roku 1964 pracoval jako Production manager u firmy Philips Division Lighting rovněž v Holandsku. V řadě manažerských funkcí v koncernu Philips pak pokračoval v letech 1964 až 1968 jako Technical - Commercial manager u Industria Brazileiras do Philips in Sao Paulo v Brazílii, od roku 1969 až do roku 1980 jako Technical Commercial Manager Logistics u řady divizí koncernu Philips v Holandsku, Francii, Velké Británii, Západním Německu a Itálii, poté 3 roky jako Project Manager u Joint Venture Philips - Ericsson v Saudské Arábii.

Od roku 1984 je penzista, ale pracuje jako dobrovolník v organizaci nizozemských manažerů - seniorů. Za účelem jejich využití a v rámci pomoci rozvojovým zemím vznikl už v roce 1978 v Nizozemsku Netherlands Managemant Consultancy Programme (NMCP). Od roku 1989 byl program rozšířen i na země Střední a Východní Evropy a od roku 1990 i na Československo. S poradenskou činností se začínalo u státních podniků, protože jiné v té době ještě nebyly. Nynější pomoc je orientována na malé a střední podniky od 50 do 500 zaměstnanců a mohou to být jak podniky výrobní, tak nevýrobní sféry (např. bankovnictví, pojišťovnictví, nemocnice atd.).

Ing. Jaroslav Navrátil pracuje jako zemský koordinátor holandského programu manažerského poradenství pro Českou a Slovenskou republiku u NMCP v Hágu (Gravenhage). Při návštěvě a rozhovorech prezidenta Havla v Nizozemsku v roce 1991 působil také jako tlumočník. Dokonalá znalost "druhé mateřštiny" není dána jen dlouholetým pobytem, ale i jeho sňatkem s Holanďankou, s níž má dva syny a žije trvale v Holandsku v městě Knegsel.

Do svých rodných Ivanovic už od roku 1989 zavítal několikrát za svými vrstevníky a za sestrou Evou, provdanou Zatloukalovou, bývalou ředitelkou mateřské školy. Jeho mladší bratr Marian žije v Prostějově.

Říká se, že každé zlo má i své dobro. Nebýt politické perzekuce jeho osoby, kdož ví, zda by měl možnost získat tolik životních zkušeností a poznat tak veliký kus světa.