KRÁDEŽE
Krádež je takové jednání, při kterém se někdo zmocní věci, která není jeho, a to za účelem si ji ponechat, používat ji apod., aniž by s tím majitel věci souhlasil, nebo o tom byl informován. Drobné krádeže se vyskytují ve všech školách a všech stupních vzdělávací soustavy. Stejně jako v předchozím případě, jsou důvody tohoto chování různé a pro vypořádání se s daným jevem je nutné se jimi vždy v konkrétním případě zabývat.
Rizikové situace (místo, terč, čas)
Předmětem krádeže bývá de facto cokoliv, co někdo může potřebovat. Hmotná škoda není vždy rozhodující, protože pro majitele mají některé předměty osobní a emocionální hodnotu. V případě krádeží není rozhodujícím situačním faktorem čas, jako v případě vandalismu, ale příležitost. Většinou se kradou věci volně položené a nezabezpečené. Čím menší předmět je a cennější nebo zajímavější, tím je pro zloděje lákavější.
U každého podezření o výskytu daného jevu musí být vždy informován ředitel školy nebo školského zařízení.
Kdo řeší + s kým spolupracuje
Legislativní rámec
Doporučený postup
Pozor - škoda většího rozsahu (škoda větší dle trestního zákoníku je 50 000,- Kč, škoda velkého rozsahu dle trestního zákoníku je 5 000 000,- Kč, viz § 138) škoda nikoli nepatrná 5 000,- Kč je hranice pro trestný čin.
V případě, že je ukradena věc menší hodnoty než 5 000,- Kč (a je to bez použití násilí - překonání překážky, není to vloupání) jedná se o přestupek proti majetku dle § 50 zákona o přestupcích č. 200/1990 Sb. v platném znění. Škoda na odcizené věci od 5 000,- Kč výše je trestným činem krádeže dle ustanovení § 205 trestního zákoníku. V případě, že byla odcizena věc s hodnotou menší než 5 000,- Kč, ale bylo použito násilí - vypáčená skříňka, šatna, šuplík ... nebo násilí vůči osobě a snaha zmocnit se věci - loupež, jedná se vždy o trestný čin.
Kdy hlásit krádež rodičům?
Rodičům poškozeného hlásí krádež škola vždy ihned, rodičům zloděje rovněž vždy, nicméně mělo by tomu předcházet precizní zjištění příčin. Celá řada dětí krade proto, že je někdo krást poslal a oni z něj mají strach. Není to sice o nic menší krádež, ale je to informace, kterou by rodič měl vědět také.
Kdy hlásit krádež policii?
V případě, kdy je škoda nikoliv nepatrná, nikdo nejeví snahu o nápravu a škola není vlastními silami schopná domoci se takové nápravy. Musí se jednat o úmyslné zcizení, poškození nebo zničení věci. Případy hlásíme také tehdy, jestliže o to žádá poškozený nebo poškozená nebo jejich zákonní zástupci. Důležité upozornění: škola a školské zařízení není orgán činný v trestním řízení, takže nemůže nic vyšetřovat. Pokusy "o vyšetřování" ze strany školy mohou nenapravitelně ovlivnit další vyšetřování Policie ČR.
Kdy hlásit krádež OSPOD?
V případech, kdy se jedná o opakované jednání a výchovná a další opatření, která zvolila škola, neměla žádný účinek.
Doporučené odkazy a literatura:
Jedlička, R. a kolektiv: Děti a mládež v obtížných životních situacích. Praha: Themis, 2004.
Jedlička, R.; Koťa, J.: Aktuální problémy výchovy. Praha: Karolinum, 1998.
Jůva, V.: Základy pedagogiky. Brno: Paido, 2000.
Kříž, J.: Duševní poruchy a poruchy chování u dětí a mladistvých. 1. vydání. JU České Budějovice.
Kyriacou, Ch.: Řešení výchovných problémů ve škole. Praha: Portál, 2004.
Lazarová, B.: Netradiční role učitele. O situacích pomoci, krize a poradenství ve školní praxi. 2. vydání. Brno: Paido, 2008.
Matoušek, O.: Mládež a delikvence. Praha: Portál, 2003.
Train, A.: Specifické poruchy chování a pozornosti. Praha: Portál, 1997.
Vágnerová, M.: Psychopatologie pro pomáhající profese. Praha: Portál, 2004.
Čerpáno ze zdroje: www.msmt.cz/vzdelavani/socialni-programy/metodicke-dokumenty-doporuceni-a-pokyny