Československá obec legionářská (ČOL)
Místní organizace byla založena 19. listopadu 1920 na ustavující schůzi v hostinci U Kumrů (Lidový dům). Jejím posláním bylo sdružit legionáře ze všech tří front 1. světové války (ruské, italské, francouzské) a pečovat o jejich sociální zařazení ve společnosti. Předsedou se stal Emil Bednář, jednatelem Vlad. Nakládal, brzy nato převzal předsednickou funkci František Herodek. Zakládajících členů bylo 25.
25. června 1923 zaslala ČOL v Ivanovicích místnímu zastupitelstvu protest proti článku klerikálních Lidových listů, v němž bylo požadováno odstranění pomníku Mistra Jana Husa z pražského Staroměstského náměstí a znovupostavení dřívějšího Mariánského sloupu. 5. července pak byla uspořádána na ivanovickém náměstí velká manifestace občanů z celého okolí (Chvalkovic, Medlovic, Drysic, Hoštic-Heroltic). Řemeslníci ten den vesměs nepracovali, obchody byly uzavřeny a starostovi odevzdána rezoluce s požadavky: prohlásit 6. červenec za státní svátek, provést rozluku církve od státu, vyloučit vliv církve na školu a vyvlastnit církevní statky.
28. října 1923 se Sokolem, divadelním spolkem Kotek a dalšími sdruženými ochotníky uspořádal ČOL velkou oslavu "Večer 28. října". Bližší podrobnosti se nezachovaly.
V dubnu 1924 v hostinci K. Kočího ve Chvalkovicích sehráli ochotníci pod záštitou ČOL divadelní hru J. Baldy "Nevěsta legionářova".
Ve zprávě o činnosti z roku 1926 je uvedeno, že k přednáškám, akademiím, veřejným projevům a podobně přidružuje se místní organizace ČOL zpravidla k sokolům nebo sociální demokracii.
14. října 1928 u příležitosti 10. výročí demonstrace pražského dělnictva pro samostatnou republiku uspořádala ČOL spolu se sociálně demokratickou stranou manifestační tábor lidu a večer divadelní představení hry Františka Šupky "Za touhou po matce" na Žabím škrku.
Z dalších let není o místní organizaci ČOL písemných zmínek, avšak účast legionářských uniforem při veřejných příležitostech připomíná její existenci.
Z její iniciativy, celé její finanční hotovosti (7 000,- Kč) a veřejné sbírky, kterou členové uspořádali, byl konečně - skoro 20 let po válce - postaven důstojný pomník padlým občanům, socha Svobody.
V důsledku politických událostí v roce 1939 organizace zanikla, po květnu 1945 obnovena, v květnu 1948 po sloučení všech odbojových organizací do komunisty ovládaného Svazu bojovníků za svobodu (SBS) byla ČOL z rejstříku vymazána.
Čerpáno z kroniky pana Emila Paláska "IVANOVICE NA HANÉ - Z historie k současnosti" vydané MĚSTEM IVANOVICE NA HANÉ 1998.