Co Vás zajímá o školním stravování?
Dalším předpisem, který výrazně koriguje provoz školních jídelen, je vyhláška č. 137/2004 Sb., která obsahuje velmi přísná hygienická pravidla, kterými se každá školní jídelna musí řídit.
Cena oběda se skládá ze tří částí: potraviny, mzdy a režie.
O tom, kolik stojí nákup potravin, zda jejich nákupní cena klesá nebo stoupá, je možné se snadno přesvědčit.
Další, tedy mzdové a režijní náklady (energie, údržba, opravy, stroje, zařízení, vybavení ...) pak závisí na konkrétních podmínkách každé školní jídelny a kuchyně.
Zákonní zástupci žáků (rodiče) hradí pouze náklady na pořízení potravin, nikoliv mzdové a režijní náklady.
V České republice neexistují přesně předepsané normy (receptury) pro školní stravování. Jsou pouze některé, jež se obecně doporučují, ale ani těch nemusí školní jídelna využívat. Nelze však zjednodušeně konstatovat, že školní jídelna může vařit cokoliv. Musí se vejít do stanovených finančních limitů a současně musí do jídelníčků zařazovat zejména ryby, luštěniny, mléčné výrobky, ovoce, zeleninu ... .
Školský zákon umožňuje odebírat dotované jídlo ve školní jídelně pouze v době školního vyučování a jen tehdy, je-li dítě vyučování přítomno. Za dobu vyučování se považují také školní výlety, soutěže a další akce podobného charakteru. Jestliže dítě onemocní, lze za dotovanou cenu zakoupit oběd pouze v první den nemoci, následně již ne!
V jídelnách přibývá dětských strávníků, kteří vyžadují dietní stravu. Příprava dietních jídel s sebou nese odborné znalosti a patřičně proškolenou pracovní sílu, která ve školních jídelnách obvykle schází... Vždy záleží na konkrétních možnostech každé školní jídelny.