Pojednání o veškách

Informace

POJEDNÁNÍ O VEŠKÁCH

Informace o vši dětské z Krajské hygienické stanice Středočeského kraje naleznete zde.

Toto pojednání si neklade za cíl tvářit se odborně nebo vědecky. Je to pouhé posbírání a utřídění střípků informací z různých veřejně přístupných zdrojů, z diskusí na toto téma se zavšivenci samotnými i s odborníky přes zavšivenost.

Pokuste se vydržet - třeba se Vám něco z následujícího bude hodit ...

Veš nás trápící momentálně nejvíc

Ve vlasech žije veš dětská. Je těsně svázána pouze s člověkem, nemůže sát krev na žádném zvířeti. Vzdor svému českému druhovému názvu žije jen ve vlasech lidí bez rozdílu věku, proto ji najdete i pod názvem veš vlasová.

Je to exoparazitický plochý bezkřídlý hmyz šedé barvy, který nepřenáší žádné specifické infekční onemocnění. Dospělí samečkové měří 2 až 3 milimetry, samičky jsou o něco delší. Samičky přilepují na vlasy těsně u pokožky hlavy oválná bílá vajíčka (tzv. hnidy), na vlasech je pevně přilepí svými výměšky. Larvy (nymfy) se v optimální teplotě u hlavy líhnou cca za 7 dní (5 - 10), lze nalézt i údaj i za 19 dnů. S růstem vlasů se hnidy vzdalují od kůže a obecně platí, že hnidy vzdálené více než 0,5 - 1 centimetr od pokožky jsou vylíhlé nebo mrtvé. Zůstávají pevně přilepené na vlasech a s nimi odrůstají. Podle toho můžete i poznat, jestli je dítě (nebo Vy) "zavšiveno" aktuálně, nebo jde o zbytky po proběhlém a zlikvidovaném zamoření. Vylíhlé larvy (nymfy) jsou asi 1 milimetr dlouhé, podobné dospělému hmyzu. Sají krev, svědí, ale nerozmnožují se. Vývoj všech tří larválních stádií trvá 15 až 30 dní. Larvy i dospělci sají minimálně 3x denně. Samičky se dožívají 3 - 5 týdnů a nakladou za život až 150 vajíček.

Mimo tělo přežívají vši pouze 24 hodin, maximálně 2 dny (zcela výjimečně 4 dny).

Jak nám veš ubližuje?

Veš má bodavě sací ústní ústrojí. Aby se nasávaná krev nesrážela, vstříkne veš před sáním do ranky sliny s vasodilatačními látkami. Připouštějí se i alergizující účinky těchto látek. A kromě toho se při škrábání může zanést do kůže infekce, což může způsobit další potíže, obraz ekzému a hnisání kůže.

Kožní reakce na bodání vší má 4 fáze:

 1. žádné klinické příznaky
 2. papulky (= pupence, puchýře), doprovázené svěděním střední intenzity
 3. velká papulární reakce s intenzivním svěděním
 4. mírná papulární reakce a mírné svědění

 

Napadení dětí bývá nejčastěji odhaleno ve 3. fázi asi za 3 až 4 týdny po začátku infestace.

Zavšivení

Zavšivení, tzv. pedikulóza, se projeví především subjektivně svěděním pokožky hlavy, způsobené bodáním, ale i pohybem hmyzu, objektivně najdeme živé jedince nebo hnidy, nejčastější místo bývá popisováno za ušima a v zátylku, ale při jejich množství bývají dnes kdekoliv po celé hlavě. Mohou být zjištěny zvětšené mízní uzliny v týle a na krku. Pedikulóza bývá velmi často popisována jako kolektivní onemocnění, protože vši se přemísťují mezi hostiteli (dětmi i dospělými) při vzájemném dotyku hlav, nestačí "berany berany duc", ale hlava vedle hlavy nakloněná třeba nad domácím úkolem. Méně obvyklé, i když možné a popisované je to při půjčování čepic, šálů, hřebenů, ručníků, z ložního prádla apod. Veš nelétá ani neskáče!!! Ona si prostě přeleze. Při vyčesání na zem se ale údajně pěkně rychle rozlézá a hledá hostitele, takže vyčesávat vši jen tak v místnosti nebude to pravé, raději třeba nad vanou atp.

Odvšivování

Při zavšivení se používají insekticidní prostředky podle návodu výrobce.

Jako doplňková (běžně zcela nedoceněná) metoda se používá mechanické vyčesávání živého hmyzu jemným hřebenem - všiváčkem - dítě skloní hlavu nad umyvadlo nebo nad bílý papír a hřebenem táhneme od týla směrem k podložce. Po vyčesání vší je máme postříkat insekticidním přípravkem. Vyčesáváme 3 až 5 minut. A POZOR! Vyčesávání musíme provádět z mokrých vlasů! Za sucha to nefunguje, suché vši uhýbají, utíkají. Mokré strnou a zachytnou se ve všiváčku.

Diagnostika napadení vší dětskou bývá často založena jen na vizuální prohlídce vlasů, přitom záchytnost při vyčesávání je až 4x vyšší! (Potvrzeno rozsáhlými studiemi).

Ke spolehlivému odstranění hnid z vlasů zatím neexistuje přípravek. Hnidy je možné z části vyčesat hustým hřebenem, tomu ale moc nevěřte, je to technicky těžko proveditelné... možná v počátku, nebo lze jednotlivé vlasy s hnidami vystříhat, nebo se hnidy dají mechanicky z vlasu stáhnout. Jak už bylo uvedeno výše, hnidy, které jsou na vlasech vzdáleny více než 1 cm od pokožky, jsou vylíhlé nebo mrtvé.

A konečně - jde to i bez chemie a možná tudy povede ta pravá cesta - z přírodních prostředků najdete Tea Tree oil - čajovníkový olej, nebo třeba Neem Oil - olej ze stromu nimba. Veš dětská prý není schopna žít ve vlasech kratších 0,8 cm, ale to by možná maminky některých kluků vyvrátily... Experimentálně bylo prokázáno, že vši přežívají ve vysoce chlorované vodě (slané i sladké) plaveckých bazénů, ale nebyl prokázán přenos v tomto prostředí. Mytí hlavy běžnými šampóny nechává vešky zcela v klidu. Objevují se i názory, že nežijí v obarvených vlasech...

Výskyt vši dětské většinou nemá v dnešní době nic společného s nedostatečnou hygienou.

Chemická (insekticidní) protivešková historie pro pamětníky v kostce:

Používané insekticidy u nás: od roku 1949 - 1984 Nerakain (DDT) ... od roku 1978 šampón Orthosan BF 45, později mokrý sprej DIFFUSIL H (účinná látka permethrin), úspěšně používáno do roku 1991 ... v roce 1992 prokázána u nás rezistence vší k permethrinu, nahrazeno přípravky s organofosfáty - šampón ORTHOSAN H, mokré spreje - DIFFUSIL H 92 P, DIFFUSIL H 92 M - účinné látky pirimiphosmethyl a malathiont ... postupná rezistence vší ...

Chemie aktuální, z praxe ne zcela jednoznačně účinná:

V současné době je na trhu k dispozici šampón PARASIDOSE. Tento přípravek je zařazen jako léčivo a lze ho koupit v síti lékáren a ve zdravotnických potřebách. Šampón PARASIDOSE se používá podle návodu výrobce ve dvou mycích procesech, po 3 minutách během jednoho mytí, a má zahubit jak dospělce, tak i hnidy. V případě dlouhých a hustých vlasů je doporučené tuto kúru po 8 dnech zopakovat.

Lze použít i JACUTIN GEL, který je účinnější, avšak nesmí být použit u dětí do 3 let věku a u těhotných a kojících žen. Aplikuje se zhruba 15 gramů na umyté, ještě vlhké vlasy a nechá se zaschnout. Vlasy je možné umýt po 3 dnech bez použití mýdla.

Nejnověji probíhají klinické studie nového přípravku - DIFFUSIL H FORTE spray, v malém množství se už objevil v lékárnách.

Prevence

Prevencí je pravidelné prohlížení vlasového prostoru především dětí navštěvujících kolektivy (skautské tábory, školy, školky, dětské tábory, školy v přírodě apod.). I u dítěte, které momentálně nevykazuje známky zavšivení, je třeba po dobu výskytu vší v dětském kolektivu opakovat prohlídky každé dva dny. V případě dítěte, u něhož byl výskyt vši dětské zjištěn, je potřeba prohlédnout také ostatní členy rodiny, případně provést jejich odvšivení v případě zjištění výskytu vší nebo čerstvých hnid.

Nezapomeňme, že "použití nepovolených přípravků, nebo lidových prostředků (nejznámější je např. petrolej), může vyvolat značné zdravotní potíže a je nutné před nimi varovat". (MUDr. Michael Vít, Ph.D., 13. února 2006).

Novinky

Kontakt

 • Základní škola Ivanovice na Hané, okres Vyškov, příspěvková organizace
  Tyršova 218/4, 683 23 Ivanovice na Hané
 • (+420) 517 363 327 - Základní škola Tyršova 218/4
  (+420) 517 363 225 - Školní jídelna
  (+420) 515 539 399 - Školní družina (přímá linka)

Fotogalerie