Sportovní oddíly a odbory

Oddíl kopané

Soutěžní kopaná se hraje v Ivanovicích od začátku třicátých let nepřetržitě a jako v jiných sportech střídala léta úspěšná s méně úspěšnými. Oddíl kopané TJ Slovan začínal (1957) s 1. mužstvem ve II. třídě okresní soutěže. 2. mužstvo hrálo ve III. třídě, ale bylo v roce 1958 odvoláno ze soutěže pro nedostatek hráčů. Z téhož důvodu po třech zápasech vzdal soutěž i dorost a sestoupil do III. třídy, kterou v následujícím roce vyhrál s postupem do I. B třídy.

V roce 1960 nastala krize v 1. mužstvu. Po skončení jarního kola při reorganizaci OV ČSTV bylo zařazeno do III. třídy pro neplnění povinností a sehrání několika utkání s nedostatečným počtem hráčů. Po překonané krizi už v roce 1961 bylo v čele tabulky a v roce 1962 postoupilo do II. třídy okresní soutěže, když v průběhu roku sehrálo 39 zápasů. Naopak 2. mužstvo nemělo dostatek hráčů, a tudíž nedohrálo. Dorost, hrající v roce 1963 ve II. třídě, se v roce 1965 probojoval do krajského přeboru. 2. mužstvo už s dostatkem hráčů bylo v roce 1965 zařazeno do IV. třídy a do III. třídy postoupilo v roce 1967.

V roce 1966 sehrálo 1. mužstvo přátelský zápas s vídeňským celkem SV Wienerfeld (III. rakouská liga). Odvetný zápas ve Vídni však Slovanu nebyl povolen přesto, že se odvolal až k prezidentské kanceláři. Místo toho v témže roce navázal kontakt s fotbalovým klubem Traktor Gaussig v NDR (okres Bautzen, kraj Dresden), který od roku 1967 střídal návštěvu Ivanovic se zájezdy Slovanu do lužicko-srbského Budišína (Bautzen). V roce 1973 se tak stalo v jednom roce - v květnu zápas v Gaussigu, v srpnu odveta v Ivanovicích. Tato družba trvá nepřetržitě dodnes.

Slibné předpoklady 1. mužstva postoupit v roce 1968 do I. B třídy nevyšly, a tak všechny složky - muži, dorost a žáci - soutěžily jen v okresním přeboru. K malé senzaci zato došlo v srpnu 1969, když bylo v Ivanovicích sestaveno fotbalové družstvo žen a přihlášeno do ženské oblastní soutěže. Skončilo sice v roce 1970 z pěti zúčastněných družstev na posledním místě, ale na turnaji v Přerově bylo druhé, v odvetném kole doma první a celkově rovněž první před družstvem MEZ Frenštát pod Radhoštěm.

Po patnáctileté přestávce konečně se stalo v roce 1971 1. mužstvo přeborníkem okresu a postoupilo do I. B třídy krajské soutěže. Zato dorost pro naprostý nezájem dohrál poslední kolo okresní soutěže pouze s 8 hráči ! 15. září se odhlásilo ze soutěže i dívčí družstvo, protože v sestavě hrálo pouze 7 domácích hráček a jejich zájem o hru dále klesal. V příštím roce se podařilo sestavit dívčí jedenáctku z 90 % z cizích hráček. Byla zařazena do II. ligy skupiny C. V roce 1973 se toto "domácí" družstvo utkalo v přeboru Jihomoravského kraje s družstvy Rapid Jihlava B, Spartak Třebíč a Sokol Miroslav. Ale udržet družstvo pohromadě se nedařilo, a tak k 1. lednu byly členské registrační průkazy zrušeny. Tím krátká, i když zajímavá epizoda ivanovické dívčí kopané skončila, a stěží kdy v budoucnu najde své pokračování.

V roce 1974 měli fotbaloví fanoušci jeden zvlášť sváteční den. 1. mužstvo si pozvalo k přátelskému utkání jedenáctku internacionálů SK Slavie Praha, v níž hrával i ivanovický odchovanec Slávek Kocourek. Rok 1976 signalizuje začátek příštích neúrodných let. Dorost sice skončil na prvním místě okresního přeboru, ale 2. mužstvo hrálo opět jen IV. třídu a 1. mužstvo v I. B třídě skončilo ještě osmé, ale příští rok 1977 z posledního místa sestoupilo do okresního přeboru. Krize postihla i vedení oddílu tak, že některé funkce zůstaly neobsazeny. V příštích letech 1978 - 1980 hrála všechna družstva oddílů jen okresní soutěže včetně žáků, kteří v průběhu historie oddílu kopané jinou než okresní soutěž neabsolvovali.

Oddíl kopané TJ Slovan, nejpočetnější ze sportovních oddílů jednoty, vykazoval v průměru 90 - 100 členů, z nichž zhruba 70 bylo registrovaných. Z předsedů oddílu kopané, pokud se z písemného materiálu dalo vyčíst, se chronologicky vystřídali:

• Jaroslav Lechner (1961), Eduard Franc (1964), ? Franěk (1966), Josef Šíbl (1968), Jan Pospíšilík (1969), Josef Šíbl (1971), Alois Jasinský (1973), František Medek (1974), Alois Jasinský (1977), Michal Konvičný (1979). Nynějším předsedou oddílu je Pavel Prokeš.

Zařazení mužstev v soutěži:

• A mužstvo - okresní přebor
  • B mužstvo - III. třída - skupina A